Včera jsme odvezli naši milovanou cérenku na letní tábor až k Jičínu. Hlavní tahy byly děsně přeplněné a tak mého drahého muže napadla spásná myšlenka.... pro zpáteční cestu využít vedlejších silnic. Počasí nám přálo. Ráno bylo slunečné, odpoledne se malinko zatáhla obloha.... zřejmě kvůli nám. Abychom nemuseli trávit den v rozpáleném autě.
Po cestě jsme zastavili v Kutné Hoře. Tohle město má velmi, ale velmi bohatou historii. Jak na houpačce. Jednou dole, podruhé nahoře. Díky bohatým stříbrným žilám stálo kdysi hned za královskou Prahou.
Atmosféra Kutné Hory ve 13. století se nápadně podobala americkým zlatokopeckým osadám. Zvěst o lákavém zbohatnutí přivedla do zdejších končin velké množství nových usedlíků, zejména z německy mluvících oblastí. Krátce po roce 1300 sem byla přenesena centrální mincovna českého státu a v královském hrádku (později Vlašském dvoře) se začaly razit pražské groše. Koncem 14. století byly ovšem povrchové zdroje vyčerpány a město se počalo potýkat s problémy. Po volbě Vladislava Jagellonského za českého krále se otevřela doba bouřlivého rozvoje. Zdokonalila se hlubinná těžba. Doba rozkvětu trvala do prvních desetiletí 16. století. V době předbělohorské byla ložiska více méně vyčerpána a dolování zastaveno. Nejsmutnější pohled na město se skýtal ve čtyřicátých letech 17. století, kdy jej dokonale zpustošili Švédi. Pozdější pokusy o otevření nových důlních ložisek a oživení staré hornické slávy se nezdařily. Na počátku 19. století patřila Kutná Hora ještě mezi větší města, ztrácela ale nezadržitelně na svém významu. V roce 1995 bylo město zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
kaple Nejsvětějšího srdce páně u kláštera řádu sv. Voršily
ulice Na Sioně
ulice Hloušecká
ulice Kollárova
Palackého náměstí
ulice Husova
Palackého náměstí
ulice Vysokostelská
restaurace U havířů
morový sloup v Šultysově ulici
dům č. 105 v Husově ulici
dům č. 12 v Husově ulici
kostel sv. Jana Nepomuckého
Rejskovo náměstí
kamenná kašna
Rejskovo náměstí
dům v Husově ulici
opět Rejskovo náměstí
a opět obojí
Jezuitská kolej
Barborská ulice
chrám sv. Barbory
dveře, vrata a vchody kutnohorské
A ještě jedna zajímavost. Došlo sklo? :D
Žádné komentáře:
Okomentovat