"ŽIVOT JE JAKO BONBONIÉRA. NIKDY NEVÍŠ, CO OCHUTNÁŠ." Forrest Gump

neděle 25. prosince 2011

Vánoční krabička

V listopadovém příspěvku jsem slibovala, že vyrobím podle originálu od Chic´n Scratch také svoji vánoční krabičku. K její realizaci jsem měla teoreticky spoustu času, ale jako vždy nechávám všechno na poslední chvíli a pak to dopadá takhle. Odfláknutá rychlovka v mém podání ukrývá oblíbené rodinné cukroví. Zítra budou naši páni bratři obdarováni, tak jsem docela zvědavá na jejich reakce.


sobota 24. prosince 2011

PF 2012

KRÁSNÉ VÁNOCE!
Do nového roku přeji Vám všem hodně pohody a dobré nálady
a hlavně velikánskou kupu zdraví pro Vás i Vaše nejbližší.
Martina

pondělí 19. prosince 2011

Trička pod stromeček

Hned jak se naši skřítci na podzim ukázali v nových, žlutých tričkách, hrnuly se objednávky ze všech stran. :D
Davídek si přál tričko s veverkou...















...a Rostík tričko s jezevčíkem.


















Vánoce jsou za dveřmi a tak si je rozbalí pod stromečkem. No a aby to naší Zuzce nebylo líto, tak dostane taky jedno, bílé s koníčkem.

čtvrtek 15. prosince 2011

Zpráva z dnešních e-novinek (vlastně už včerejších!):

Nejoblíbenější vánoční písnička je od Johna Lennona

Nejoblíbenější vánoční písničkou podle čtenářů amerického hudebního magazínu Rolling Stone je Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona.
Byť jde primárně o písničku s válečnou tématikou, lidé si ji téměř výlučně spojují s vánočními svátky. Skladbu z roku 1971 produkoval legendární producent Phil Spector, přičemž při nahrávání využil Lennon služeb amerického gospelového sboru Harlem Community. Písničku již dva roky před jejím vydáním avizovaly billboardy v New Yorku, na nichž bylo napsané War Is Over (If You Want It) (Je po válce - Pokud si to přejete).

Můžeme si ji poslechnout v méně známé verzi, nazpívané společně s Yoko Ono....
....anebo v častěji hrané variantě.

Více takových zpráv! Den je hned veselejší.

úterý 13. prosince 2011

Vánoce, vánoce přicházejí...

....zpívejme přátelé,
po roce vánoce, vánoce přicházejí,
šťastné a veselé!

Už peču! (Konečně.)
Gruntuju! (Heuréka!)
Vyrábím vánoční dárky! (A jéje!)
A stihla jsem vyrobit i vánoční přáníčka!!

Co vy?
Máte hotovo?
Jste v klidu a užíváte si vánoční atmosféru u horkého nápoje za zvuku libé písně?

Při poslechu následující písničky se mi ve tváři vždy objeví úsměv. Mám ji prostě ráda. Naše cérenka se ji právě učí hrát na klávesy, takže je u nás k slyšení poměrně často.
Zazpíváte si ji s námi?

Proč jen děda říct si nedá, tluče o stůl v předsíni
a pak, běda, marně hledá kapra pod skříní.
Naše teta peče léta na vánoce vánočku,
nereptáme, aspoň máme něco pro kočku.

R: Vánoce, vánoce přicházejí,
zpívejme přátelé,
po roce vánoce, vánoce přicházejí,
šťastné a veselé.

Bez prskavek, tvrdil Slávek, na Štědrý den nelze být
a pak táta s minimaxem zavlažoval byt.
Tyhle ryby neměly by maso míti samou kost,
říká táta vždy, když chvátá na pohotovost.

R: Vánoce....

Jednou v roce na vánoce strejda housle popadne,
jeho vinou se z nich linou tóny záhadné.
Strejdu vida děda přidá "Neseme vám noviny",
čímž prakticky zničí vždycky večer rodinný.

R: Vánoce....

A když sní se, co je v míse, televizor pustíme,
v jizbě dusné všechno usne v blaženosti své.
Mně se taky klíží zraky, bylo toho trochu moc,
máme na rok na klid nárok, zas až do vánoc.

R: Vánoce....

♪♫♪♫♪♫♪♫

neděle 4. prosince 2011

Druhá adventní neděle.

Letošní vánoční výzdobu jsme pojali velmi střízlivě.... neb v jednoduchosti je krása.
Z vánočního věnce mám ohromnou radost. Moc se mi takhle líbí.

pondělí 28. listopadu 2011

Čertovská pošta.

Vždy pátého prosince odjíždíme z města za rodinou mého pana bratra. Bydlí v místě kde zná každý každého a kde se dokonce ví i o všech místních, prašivých čertech. Ti nejspolehlivější a nejčilejší vylejzaj ze svých teplých pelechů, aby se přidali na jeden jediný večer k Mikulášově družině. Taková družina čítá jednoho svatého muže, jednoho velmi výřečného Anděla a dvanáct i více hrůzostrašných čertů a čertic. Při pohledu na ně bývá ouzko i dospělému.
Letos nikam nepojedem. Pátého vychází na pondělí, tedy na den, který má Terinka díky zájmovým kroužkům nabitý k prasknutí. Večer Terku vyzvednem ze sboru a společně si projdem vánočně nazdobené město. Třeba na nějakého čertíka natrefíme.
Pro inspiraci vkládám loňskou čertovskou poštu. Zašpinila jsem pár obálek inkoustem, vyrobila si známky a natiskla pár razítek. Každé dítko mělo připravenou svoji obálku s čokoládou.

Naši dráteníci si určili pořadí, ve kterém budou předstupovat před Mikuláše. Jenže Anděl je pěkně převezl. Vzal si čertovské obálky do ruky a volal děti k sobě sám, čímž způsobil zpočátku pěkný chaos.

První adventní neděle v Českých Budějovicích.

Není třeba žádného komentáře. Že byl nádherný slunečný den je vidět docela dobře. Snad jen pro úplnost - podle kalendáře je 27. listopadu 2011 a my ve stínu naměřili rovných 10°C.

Rabštejnská věž
Kostel Obětování Panny Marie
staročeský dětský kolotoč na ruční pohon
Černá věž
ulice Hroznová

středa 16. listopadu 2011

Vánoční krabička od Chic´n Scratch.

Před malou chvílí vložila Dagulka na facebook fotku ozdobené vánoční krabičky od Chic´n Scratch. Okamžitě mě zaujala. Je to přesně to "ořechové", co letos potřebuju k zabalení vánočního cukroví.


Zatím vkládám jen originál, abych nezapomněla. Svoje výtvory doplním později.

pondělí 31. října 2011

Narozeninoví ptáčci.

Naše babička Magda slavila narozeniny. A my, jak jinak než na poslední chvíli, přemýšleli čím bysme jí udělali radost. Terinku napadlo vyrobit zvířátka na kolíčkách, aby se dala zavěsit na záclony. A mě napadlo, že by to mohli být ptáčci, poněvadž ty má babička ve velké oblibě.
Terinka vybrala barevné papíry. Já našla jednu starou, ale moc hezkou šablonu, tvrdý kartón a oči. Podle šablony jsme obkreslili a vystřihli (devět centimetrů na délku a pět centimetrů na výšku) šest kartónových a šest barevných ptáčků. Barevný papír obrousili po okrajích, zašpinili hnědou razítkovací barvou a nalepili na tvrdý kartón. Dolepit očička, křidýlka a dřevěný kolíček byla už úplná hračka.



V tomto období bývá velmi sychravo, nevlídno a šedivo. Takže ptáčky na zácloně se nedařilo vyfotit. K tomuto účelu posloužil závěs na křesle.
A už vůbec se mi nepovedl vyfotit ptáček - zápich, který byl o kousek větší než záclonoví bratři a který v kapsičce ukrýval visačku s přáním.

sobota 22. října 2011

Krakelovací lak.

Éru podnosů bych zařadila někdy do roku 2006. V té době jsem měla velkou potřebu cokoli natřít nově objeveným krakelovacím lakem. Babička Magda tehdy dostala tác pomerančový...


...a babička Helena břečťanový.

neděle 16. října 2011

Tak a máme po oslavě.

Závěrečné zdobící a tudíž nejdůležitější fáze při výrobě dortu dopadly katastrofálně. Mléčná hmota se mi tentokrát vůbec nezdařila. Po pěti hodinách hnětení jsem celá zoufalá požádala drahou polovičku o pomoc. Ten bleskově nastartoval dopravní prostředek, objel večerní markety, aby mi mohl dovézt marcipán již hotový. Pořád mi vrtalo hlavou kde se stala chyba. Postup byl stejný jako minule...jen med jsem měla od jiného dodavatele. A zde asi právě byl ten největší problém.
Mmch...dort má představovat složeného bakugana. ;D

Lidi..... jak mě bolely ruce!!!

pátek 14. října 2011

Dortové prvotiny.

Loni touhle dobou probíhaly velké přípravy. Čerstvě jsem se rozhodla, že začnu svým dětem k narozeninám péct dorty sama a nebudu už nikoho cizího úkolovat. Stejně jsem s výsledkem nikdy nebyla na sto procent spokojená.
Mirečkova oslava probíhala v dinosauřím duchu. Encyklopedie o dinosaurech, figurka mamuta a .... DORT.
Já vím, že není dokonalý, ale je to opravdu moje 3D prvotina. A jak už jsem psala mnohokrát - důležitý pro mě byl fakt, že se výsledek líbil a i chutnal.

Půl roku na to jsem pekla znovu. Tentokrát holčičí. A protože jsem se nechtěla "patlat" s mléčnou hmotou, koupila jsem už hotovou, což byla chyba. Nebylo to ono. Dort se ale líbil a snědl se do posledního drobečku.



Je tady opět říjen a já už plánuju a peču.... a těším se na reakce!

čtvrtek 13. října 2011

Žluťásci.

No....a když už jsem měla tedy ty barvy vyndané, nedalo mi to a dětem jsem na trička namalovala jejich oblíbená zvířata.







Máme Barborku!

Narodila se nám další sestřenice a neteřinka - Barborka!
Povedlo se mi sehnat čistě bílé body, na které jsem namalovala ptáčka.















A protože si ji maminka nadělila téměř k narozeninám a já měla už vyndané barvy na textil, namalovala jsem i jedno narozeninové tričko.

Pro Markétku.

Naše Markétka oslavila nedávno třetí narozeniny.
Dostala pastelky, omalovánky a tohle přáníčko, které jsem skoro do puntíku okopírovala podle knížky nakladatelství TOPP "Tvořit se dá ze všeho!".

středa 12. října 2011

Panoptikum města pražského.

Co pro mého muže znamená Pelhřimov, tím vším je mi Praha. Miluju ji. Kdykoli se blížím k matičce měst, zažívám vnitřní chvění, pocit, že se vracím domů. A to i přesto, že už pěkných pár let žiju na jihu Čech. Miluju ranní procházky po Starém městě (nejlépe před devátou, kdy většina turistů ještě spí).....fascinuje mě místní architektura.......miluju historii a do dneška lituju, že jsem se jí v ranném věku nevěnovala intenzivněji. O to víc se snažím ukázat dětem.

Tak nějak se už stalo pravidlem, že začátkem srpna sbalím potomstvo a jedeme na pár dní k mojí "pražské" babičce. Každý rok si připravuju podrobný plán, která místa dětem ukážu, jaká muzea prohlédnem, od kdy do kdy mají otevřeno a kolik mě ta sranda bude stát. A jeden celý den pravidelně věnujeme návštěvě zoologické zahrady.

Například loni byly dny rozděleny tématicky tímto způsobem:

den první - den se zvířaty = návštěva v zoo

den druhý - den se strašidly = návštěva Muzea strašidel + procházka přes Staré město až na Malou stranu ....v těchto místech se to strašidly jen hemží

den třetí - den s indiány = návštěva Náprstkova muzea


A hlavní téma letošní sezóny? Kešky!

V Praze je víc jak 26.000 keší. Já si jich vybrala šestnáct. Prostudovala jsem si pořádně mapy, vytiskla je (i když na černobílé tiskárně nic moc), načetla si materiál k daným místům a doufala, že jich najdem bez navigace aspoň pár.


3.8. - den první - kešky v ZOO

Zoologická zahrada otvírá své brány v devět hodin ráno. My měli v plánu přesně v tuto dobu stát u turniketu, abychom mohli jako první doběhnout k žirafám, kde je ukryta (aspoň doufám) jedna mikrokeš. V jinou dobu ji nelze vyzvednout neb je tam věčně přemudlováno. Jenže - jsme spáči, nemůžem se vyhrabat z pelíšků a tak jsme se u bran ZOO objevili až o hodinu později. V tuto dobu, jak ukazovalo počítadlo u hlavní brány, bylo v zahradě již 1.300 návštěvníků. Žirafy jsme tedy odpískali a šli volným krokem k lachtanům. Tam se ukrývá další mikrokeš. Sice jsme chvíli tápali, studovali mapu ze všech stran, ale našli jsme ji! Nenápadně jsme se všichni tři podepsali, vyfotili a schovali keš zpátky na své místo.


Nejkratší cestou jsme vyrazili pro další úlovek. Ke gorilám. Tahle, v celkovém pořadí už naše třetí, byla snadná. Našli jsme ji úplně hladce, podepsali jsme se, vyfotili a v pořádku uschovali zpět.




Prošli jsme si v klidu dolní část ZOO, krátce se zastavili u Terčiných oblíbených lemurů a už se těšili na další úkryt. U medvědů.


Myslela jsem si, že se podle mapy budem prodírat křovisky, jaké pak bylo překvapení, když se před námi objevil krásný, snad stoletý altán. Tentokrát šla hledat Terka s Mirkem a já hlídala mudly. Našli ji během chvilky, podepsali jsme se a chystali krabičku vrátit zpět. Jenže ouha. Objevili se dvě dívky s klukem (takové ty barové typy, ještě to není dospělé, ale už to může chodit samo ven), sedli si vedle nás a ani náhodou nevypadali, že by se měli k odchodu. Pořád měli o čem povídat, dokonce i do telefonu. Napadlo mě tedy, že posvačíme. Vytáhli jsme naše obrovské bagety, které jsme měli zhruba na celý den a pustili se s chutí do nich. Já už měla tu svou skoro snědenou a ti tři pořád nic. Děti navrhovali, že tedy odejdem i s keší a pak se sem později vrátíme a ukryjem ji....což jsem zavrhla se slovy: ...radši tu budem sedět až do večera. Byla to ošemetná situace. Napadlo mě vytáhnout mapu a že tedy budem dlouze studovat co a jak. Naštěstí se mládežníci zvedli a odkráčeli pryč. Honem jsme keš vrátili na své místo a prchali. A o fous, neb jsme na příchozí cestě potkali další hledače - poznáte je podle telefonu v ruce a tápavých pohledů.

V závěru dne jsme se pokusili ještě najít tu jednu promarněnou u žiraf, ale nepovedlo se. Pořád bylo okolo spousta cizích očí. Těsně před zavírací dobou měly děti ještě ambice najít keš v pavilonu kočkovitých šelem, o které jsem se jen pro zajímavost zmínila a ani náhodou nepočítala, že by se nám povedlo ji bez navigace najít. Bilance dnešního dne: tři kešky. Jupíííí.


4.8. - den druhý - kešky na Vyšehradě

Včera den jak malovaný, dnes dusno už od rána. Na Vyšehrad jsme se vypravili poměrně brzy. Podle mých výpočtů jsme už na oběd měli být doma. Ouha. Nečekala jsem, že se tak zdržíme. A nebýt té hrozivě se blížící bouřky byli bysme zde možná až do večera.

V plánu byla jedna mikrokeš a pak jedna keš s hádankou. Tu jsem se snažila rozlousknout už doma. Jmenuje se Vyšehradský labyrint. Stačí odpovědět na šest otázek, u indicie dosadit správné číslo k písmenu, následně je doplnit do zadaného vzorce, čímž dostanu souřadnice k ukryté keši. Doma šlo určit s naprostou přesností tři správná čísla, ostatní bylo nutno dohledat na vlastní pěst. Například hned první otázka si žádá číslo pouliční lampy na rohu u labyrintu a to se prostě na netu dohledat nedá. A tak jsem tedy konečně na místě a velmi nenápadně s A4 pobíhala sem a tam a dohledávala zbývající. Současně jsme s dětmi stihli projít celý hřbitov a pozastavit se u některých známých osobností. Navštívili jsme kostel sv. Petra a Pavla a podívali se do Gotického sklepa, kde je vystavena expozice historické podoby Vyšehradu. No a pak už jsme jen prchali, neb se zvedl silný vítr a Petřín za řekou už nebyl přes šedivá mračna ani vidět. Na mikrokeš nezbyl čas. Pro zajímavost uvádím, že po zadání výsledné souřadnice mi mapa ukázala místo úkrytu kdesi za Zličínem. Kde se stala chyba, soudruzi? Že bych si napsala číslo jiné lampy? Je velmi nepravděpodobné, že by se tvar čísla EAEFFE vyskytoval na ještě jedné takové. I když tato možnost tu samozřejmě je. Na kontrolu mi nezbývá nic jiného než celý rok čekat ..... a nezapomenout.






5.8. - den třetí - kešky ve městě + Muzeum voskových figurýn

Brzy ráno (rozuměj - dopoledne) jsme vystoupili na stanici metra Staroměstská, abychom nejkratší možnou cestou došli na Mariánské náměstí, kde se ukrývá keš se sympatickým názvem "Terezka". Bohužel zde bylo opět mnoho zvědavých očí. Po neúspěchu jsme volně přes Staromák došli do Melantrichovy ulice kde se má ukrývat keš "Zlatí medvědi". Tady jsme s určitostí nemohli identifikovat ani dům! Žádný viditelný štít, žádný název, žádné domovní znamení, ba ani žádná pamětní deska s oznámením, že se zde narodil spisovatel Egon Ervin Kisch....nic co by naznačovalo, že se jedná o dům U Dvou zlatých medvědů. Je také docela dost možné, že to tam všechno bylo a my naopak byli slepí. Fakt je, že právě odbila jedenáctá a davy turistů se valily přes celou šíři ulice.

Na rohu Melantrichovy a Havelské ulice je muzeum. Muzeum voskových figurín. Aspoň loni tady ještě bylo. Jenže tenkrát už nějak nebyl čas a prohlídku bylo nutno na rok odložit. K našemu úžasu je zde teď Muzeum gigantů doby ledové. (Muzeum voskových figurýn se před měsícem přestěhovalo do Celetné.) U dveří stála figurína šavlozubáka, Mireček nadhodil prosebný výraz v oku a bylo rozhodnuto - voskové figuríny budou opět odloženy. To co se nacházelo uvnitř nás velmi zklamalo. Za "lidovou" cenu (dospělý - 150,- Kč, děti - 80,- Kč) bylo k vidění pouze šest výjevů pravěkých zvířat. Vlastně pět, poněvadž pravěká černá gorila nebyla vůbec rozeznatelná z důvodu poruchy osvětlení. (Že je v černočerné tmě nainstalován tento primát jsme poznali až z fotky.) A tak jsme se zde zdrželi vlastně jen proto, že byl puštěný film o pravěké mamutici, který jsem za tu cenu nařídila shlédnout celý.

Náš dnešní poznávací výlet pokračoval přes Můstek, ulici 28. října a Jungmannovku do Vodičkovy ulice..... k naší oblíbené italské zmrzlině. Pamatuju doby kdy se tudy dennodenně táhla fronta až na Karlák. A taky moc dobře pamatuju jak moc mi chutnala jejich griliášová a jahodová. Mňam. Už to není co to bývalo, ale zatím nám pořád chutná. No a protože opět začalo pršet vypustili jsme další hledání kešek a jeli domů.


Toliko naše letošní pražské putování. Příští rok bych viděla na jeden den v ZOO a návštěvu Muzea voskových figurýn.....ovšem - jestli se nám opět nepřestěhuje. ;)